babamamatudakozo.hu - kezdőlap kattints a részletekért babamamatudakozo.hu - regisztráció

Terhességi hét: 35.

2025-01-01

Szia! Belépsz vagy Regisztrálsz?

Szia Anya! Már 46–47 centi vagyok, és akár 2400–2700 grammot is nyomhatok – majdnem akkora vagyok, mint egy sárgadinnye! Most már valóban felkészültem az életre odakint. A szerveim szinte teljesen kifejlődtek, és a légzőrendszerem is működőképes lenne, ha most megszületnék. De még maradnék egy kicsit – minden nap erősebbé és ellenállóbbá tesz.

 

 

35. hét – Baba

 

Egyre kevesebb a hely, így a mozdulataim inkább feszítések, eltolódások – de még így is sokat mocorgok, főleg akkor, amikor te pihensz. A napjaimat alvással, nyújtózással és „edzéssel” töltöm – készen állok arra, hogy odakint is boldoguljak. A csontjaim tovább erősödnek, kivéve a koponyám, ami rugalmas marad, hogy könnyebben átférjek a szülőcsatornán. Már van zsír a bőröm alatt, és így egyre gömbölyűbb vagyok. Sőt, a bélrendszerem is készül – nyeldelek magzatvizet, és ez segít a bélmozgások gyakorlásában.

 

Biológiai háttér 

 

A magzat hossza 46–47 cm, súlya 2400–2700 gramm között mozog. A tüdő nagy valószínűséggel érett, a bélrendszer működésre kész. A központi idegrendszer koordinálja a hőszabályozást, a baba reagál külső ingerekre. A csontozat erős, de a koponyacsontok még nem záródnak össze teljesen. A magzatvíz mennyisége lassan csökken, a magzat a medencébe süllyedhet (engagement).

 

Tipp a hétre

 

Mesélj nekem arról, milyen lesz az életem odakint! Már most képes vagyok emlékezni bizonyos hangokra, ritmusokra, sőt, akár az esti rutinodra is. Ezek megnyugtatnak majd a születésem után is.

 

35. hét – Mama

 

Már tényleg a célegyenesben vagy! A hasad nagy valószínűséggel már „lejjebb került” – ezt a baba medencébe ereszkedése okozza, amitől talán könnyebben kapsz levegőt, viszont a hólyagodra nagyobb nyomás nehezedhet. A pocakod nehéz, a járásod lassabb lehet, a hátad és a medencéd feszülhet – most már igazán fontos, hogy többet pihenj.

 

A Braxton-Hicks-összehúzódások egyre gyakoribbak lehetnek – ezek nem fájdalmasak, de kellemetlenül feszíthetnek. A tested most már tényleg „gyakorol”. Fontos, hogy tudd: ha a fájások rendszeresek, erősödnek és nem múlnak el pihenésre sem, az már a vajúdás jele lehet – ilyenkor azonnal jelezd az orvosodnak. Mostanra a szülésfelkészítő tanfolyamok utolsó állomásai zajlanak – ha még nem vettél részt, még mindig nem késő! Készülj arra is, hogy a védőnő vagy a szülésznő megbeszéli veled a szülés módját, kockázatait, illetve segít a szülési terv véglegesítésében. A partnereddel is érdemes átbeszélni, hogyan tud majd segíteni a szülésnél – a fizikai jelenlét és a támogatás már önmagában is óriási segítség.

 

Tipp a hétre

 

Most van itt az ideje, hogy a babahordozót beszereljétek az autóba, és a kórházi táskát végleg összekészítsétek. Ellenőrizzétek az iratokat is: TAJ-kártya, kiskönyv, szülészeti dokumentumok – legyen minden kéznél, ha elindul a szülés.

 

Ajánlott teendők:

  • Véglegesítsd a kórházi csomagot – ne csak magadnak, a babának is:
    Ellenőrizd, hogy minden benne van-e a táskádban:
    • saját irataid (személyi, TAJ-kártya, lakcímkártya, kiskönyv, szülészeti nyilatkozat),
    • kényelmes ruhák, melltartó, szoptatós betét, tusfürdő, tisztálkodószerek,
    • a babának body, rugdalózó, takaró, sapka, pelenka.
  • Telefonon legyen elmentve minden fontos kontakt:
    Orvos, szülésznő, dúla, kórház szülészetének közvetlen száma. Ha bármilyen tünet jelentkezik (pl. magzatmozgás csökkenése, görcsök, folyás), gyors reakcióra lesz szükség.
  • Gyakorold a szoptatási testhelyzeteket és tudd meg, mit tegyél, ha nehézséged van:
    Fontos tudni, hogy nem mindig indul be zökkenőmentesen a szoptatás. Ha szükséges, keress laktációs tanácsadót. Most még könnyebb támogatást találni, mint a fáradt első napokban.
  • Pihentesd a tested, figyelj a tartásodra:
    A baba már lefelé fordul, nyomhatja a húgyhólyagot, a bordáidat vagy a medencédet. Labdán ülés, gyakori testhelyzet-váltás, oldalra fordulás alváskor – mind segítenek.
  • Otthoni „próbaüzem”:
    Próbáld ki a pelenkázást, a babakocsi összecsukását, a babaülés behelyezését. Nézd meg, hogy a fürdetéshez kényelmes-e a helyed, van-e elég világítás, polc, törölköző kéznél.
  • Beszélgessetek a pároddal a szülés utáni időszakról:
    Ki miben tud segíteni, milyen támogatásra számíthatsz? Fontos most közösen felkészülni a baba érkezése utáni első, érzékeny hetekre.

🔬 Vizsgálatok és gondozás 

 

Védőnői vizsgálat:

  • Súly, vérnyomás, vizelet
  • Méhmagasság, magzati szívhang
  • Panaszok: vizesedés, zsibbadás, hátfájás, alvásproblémák
  • Vércukorszint kiugrás esetén: ismételt kontroll javasolt

CTG (kardiotokográfia):

  • Ezen a héten már sok helyen elkezdődik a rendszeres, heti CTG
  • Figyeli a méhtevékenységet és a magzati szívhang reakcióját

Ultrahang vizsgálat (csak ha panasz van vagy indokolt):

  • A baba elhelyezkedése, magzatvíz mennyisége, lepény állapota
  • Farfekvés gyanúja esetén a 36. héten újabb ellenőrzés várható

Magánrendelésen ajánlott vizsgálatok:

 

Doppler-flowmetria (áramlásvizsgálat):

  • A méhlepény, a köldökzsinór, valamint az agyi keringés ellenőrzése
  • Fontos lehet, ha az előző hetekben növekedési elmaradás, lepényelégtelenség vagy cukorterheléses eltérés merült fel

NST magánúton:

  • Ha állami rendszerben még nem történik heti CTG, magánrendelésen már beütemezhető

Szülésre való egyéni felkészítés (szülésznő/dúla):

  • Légzés, fájáskezelés, természetes és gyógyszeres fájdalomcsillapítás lehetőségei
  • Kórházi gyakorlatok áttekintése, szülés utáni regeneráció támogatása

Egyéni dietetikai tanácsadás:

  • Ha terhességi cukorbetegség, vérszegénység vagy erős súlygyarapodás van jelen.

Kiegészítők: Vas (vérszegénység esetén), Magnézium (izomfeszülés, éjjeli görcsök ellen), Omega-3 (magzati idegrendszer és látás fejlődése), Probiotikum (emésztés, hüvelyflóra támogatása), Kollagén, hialuronsav (szöveti rugalmasság elősegítése)

 

📌 Fontos megjegyzés: A információk kizárólag tájékoztató és edukációs célt szolgálnak, nem helyettesítik a személyre szabott orvosi tanácsadást, diagnózist vagy kezelést. Minden esetben javasolt szülész-nőgyógyásszal, háziorvossal vagy védőnővel konzultálni az egyéni egészségi állapot alapján. Az ismertetett vizsgálatok közül több opcionális lehet, vagy csak bizonyos esetekben indokolt – különösen, ha már korábban elvégezték őket. Ezek ismétlése kizárólag orvosi javaslat alapján történjen. A leírtak nem minősülnek sem diagnózisnak, sem terápiás javaslatnak, és nem tekinthetők hivatalos egészségügyi ellátásnak. A tartalmak alapján meghozott egyéni döntések következményeiért – beleértve az egészségügyi kockázatokat vagy esetleges elmulasztott kezeléseket nem vállalunk felelősséget.

Ajánló

Terhességi hét: 28.
Hidd el, hogy jó anya vagy!
Terhességi hét: 19.

GYORSKERESŐ

mom ON board

1

babamama CSOMAG #mindengyermekegyenlő

2

babamama CSOMAG - TÁMOGATÓI PROGRAM #mindengyermekegyenlő

Napi

Ne keverd össze a kötődést a barátsággal. A barátság mulandó, eltűnik, a kötődés viszont a lelkedet köti a másikéhoz. Ezért szeretnél minél több időt tölteni vele, mert érzed, hogy többé tesz, erősít, feltölt. Többnek érzed magad már attól is, hogy ott van az életedben. Onnantól meg nincs...

- Oravecz Nóra -

A legjobb baba ajándék!