babamamatudakozo.hu - kezdőlap kattints a részletekért babamamatudakozo.hu - regisztráció

Terhességi hét: 34.

2025-01-01

Szia! Belépsz vagy Regisztrálsz?

Szia Anya! Már majdnem teljesen készen állok a világra! Mostanra 45–46 cm vagyok, és a súlyom 2200–2400 gramm között lehet – már majdnem akkora vagyok, mint egy kisebb dinnye! A hely egyre kevesebb, de ettől még szeretek mozogni, nyújtózni, és néha kicsit „kitolom” magam – lehet, hogy már meg tudod különböztetni a kis popsim vagy lábam nyomát a pocakodon.

 

 

34. hét – Baba

 

A tüdőm már majdnem teljesen érett, és a légzési mozdulataimat is ritmusosan gyakorlom. A zsírréteg a bőröm alatt tovább növekszik, így már elég melegben tudom tartani magam – a születésem után is. A csontjaim megerősödtek, bár a koponyám még rugalmas marad, hogy könnyebb legyen majd az utam a világra. A központi idegrendszerem most is gőzerővel dolgozik – egyre jobban érzem az érintésed, a mozgásod, és a stresszed is. Ha te nyugodt vagy, én is az vagyok. A napjaim egy részét alvással töltöm, és közben sokat álmodhatok is. Néha már összehúzódásokat is érzékelek, amikor a méhed gyakorol – ezek segítenek abban, hogy mindketten felkészüljünk a nagy napra.

 

Biológiai háttér 

 

A magzat hossza 45–46 cm, súlya 2200–2400 gramm között van. A tüdő szinte teljesen érett, a központi idegrendszer képes szabályozni a testhőmérsékletet. A bőr rózsásabb, a zsírpárnák fokozódnak. A mozgások lassabbak, de erőteljesek. A magzat a legtöbb esetben fejvégű pozícióba fordul. Az alvási ciklusok szabályosak, REM fázis jelen van.

 

Tipp a hétre

 

Segíts nekem megismerni a világot! Mutass meg nekem egy játékhangot, egy zenét vagy egy illatot, amit majd később is használni fogsz – ezek már most biztonságot nyújtanak nekem.

 

34. hét – Mama

 

Ahogy közeledik a várva várt időpont, egyre többször kaphatod magad azon, hogy számolgatod a heteket – már csak hat hét van hátra! A hasad már elérheti a bordaívedet, és a babád mozgásai gyakran meglepően erősek lehetnek. Sok nő ilyenkor tapasztal enyhébb légszomjat, gyomorégést, medencetáji fájdalmat vagy alsó háti húzódást – ezek a baba növekedésének és elhelyezkedésének természetes következményei.

 

Most már egyre többször lehetnek Braxton-Hicks összehúzódásaid, azaz „álfájások”. Ezek rendszertelenek és általában nem fájdalmasak, de a tested már gyakorol a szülésre. Érdemes most már kicsit többet pihenni napközben is, ha fáradtnak érzed magad, és ne félj segítséget kérni – akár a háztartásban, akár a bevásárlásban.

 

Ez az időszak tökéletes a szoptatásra való felkészüléshez is: szerezhetsz információt a mellápolásról, a szoptatási pozíciókról, a baba igényeiről. Ha még nem tetted meg, nézz körül szoptatós melltartók, bimbóvédők, mellszívók terén is. Ugyanígy érdemes most átgondolni, milyen babakád, pelenkázó, cumisüveg vagy egyéb alapfelszerelés fog kelleni az első hetekhez.

 

Tipp a hétre

 

Készítsetek listát arról, hogy ki lesz veled a szüléskor, ki hoz majd haza titeket, és mi történik, ha elindul a vajúdás. Egy ilyen „vészforgatókönyv” sok stressztől megkímélhet – és nekem is jót tesz, ha te nyugodt vagy.

 

Ajánlott teendők:

  • Készülj az újszülött érkezésére otthon is: Ellenőrizd, hogy minden a helyén van-e: kiságy, matrac, pelenkázó, babaruhák, takarók, textilpelenkák, popsikrém, hőmérő, babafürdető, steril vattakorong, körömolló.
    Ha még nem tetted, szereljétek be az autósülést, és tanuljátok meg helyesen használni.
  • Gyakorold a szoptatási testhelyzeteket: Próbálj ki különböző pózokat (pl. bölcsőtartás, fekvő szoptatás), akár párnák segítségével. Tanulmányozd a helyes mellretétel lépéseit – érdemes egy online videót is megnézni erről megbízható forrásból.
  • Kórházi adminisztráció, szülészeti nyilatkozat: Ha szükséges, töltsd ki a szülészeti adatlapot, nézd át a kórházi beutalás menetét. Beszéld meg a választott orvosoddal, mikor kell hívni vajúdás esetén, milyen időközönként figyeld a fájásokat, mikor indulj be.
  • Mentális és érzelmi felkészülés: Ha vannak félelmeid a szüléssel vagy anyasággal kapcsolatban, beszélj róla bátran – a védőnő, dúla vagy szülésznő sokat tud segíteni. Írhatsz naplót, készíthetsz listát a pozitív várakozásokról, vagy vezethetsz relaxációs gyakorlatokat.
  • Gátmasszázs elkezdése (ha még nem tetted): Naponta 5-10 perc gátmasszázs segíthet a szövetek rugalmasságának fokozásában, és a gátmetszés esélyének csökkentésében (csak ha nincs hüvelyi fertőzés!).
  • Kommunikáció a dúlával vagy szüléskísérővel: Ha szeretnél egyéni támogatást, most ideális megbeszélni a kísérés részleteit. Dúla támogatásával sokan könnyebben és nyugodtabban élik meg a szülést – akár kórházban, akár otthon.

🔬 Vizsgálatok és gondozás 

 

Védőnői gondozás:

  • Testsúly, vérnyomás, vizeletvizsgálat
  • Méhmagasság és magzat szívhangja
  • Panaszok: lábdagadás, viszketés, alvászavar, hátfájás

CTG (ha még nem történt):

  • Egyes kórházakban már heti rendszerességgel végzik
  • Figyeli a baba szívhangját, a méh esetleges összehúzódásait

Ultrahangvizsgálat (ha indokolt):

  • Magzatvíz mennyiség, lepény állapota, köldökzsinór áramlás (Doppler), ha előzőleg bármilyen eltérés volt

Laborvizsgálat (ha panasz van):

  • Vérkép, vizelet, májfunkciók – pl. ha ödéma, fejfájás, magas vérnyomás jelentkezik (preeclampsia kizárása)

Magánrendelésen ajánlott vizsgálatok

  • NST (non-stressz teszt):
    • Már ettől a héttől kérhető magánban is, ha kevesebb a magzatmozgás vagy előző vizsgálat nem volt megnyugtató
  • Doppler-áramlásvizsgálat:
    • A méhlepény és a magzati keringés ellenőrzése
    • Különösen ajánlott, ha: korábban volt lepényelégtelenség, inzulinrezisztencia, magas vérnyomás
  • Szülésfelkészítő konzultáció:
    • Magánszülésznő vagy dúla által tartott felkészítés
    • Légzéstechnika, vajúdási testhelyzetek, szülés utáni regeneráció átbeszélése
  • Mentális tanácsadás, szorongásoldás:
    • Ha szorongás, alvászavar vagy trauma (pl. korábbi nehéz szülés) miatt támogatásra van szükséged, magán pszichológiai konzultáció elérhető.

Kiegészítők: Vas (ha vérszegénység áll fenn), D-vitamin, magnézium (izomfeszülés, görcsök ellen), Omega-3 (magzati agyfejlődés), Probiotikum, Kollagén/gátmasszázsolaj (természetes szülésre készüléshez)

 

📌 Fontos megjegyzés: A információk kizárólag tájékoztató és edukációs célt szolgálnak, nem helyettesítik a személyre szabott orvosi tanácsadást, diagnózist vagy kezelést. Minden esetben javasolt szülész-nőgyógyásszal, háziorvossal vagy védőnővel konzultálni az egyéni egészségi állapot alapján. Az ismertetett vizsgálatok közül több opcionális lehet, vagy csak bizonyos esetekben indokolt – különösen, ha már korábban elvégezték őket. Ezek ismétlése kizárólag orvosi javaslat alapján történjen. A leírtak nem minősülnek sem diagnózisnak, sem terápiás javaslatnak, és nem tekinthetők hivatalos egészségügyi ellátásnak. A tartalmak alapján meghozott egyéni döntések következményeiért – beleértve az egészségügyi kockázatokat vagy esetleges elmulasztott kezeléseket nem vállalunk felelősséget.

Ajánló

Terhességi hét: 5.
Terhességi hét: 40.
Képtelenség nem érezni!

GYORSKERESŐ

mom ON board

1

babamama CSOMAG #mindengyermekegyenlő

2

babamama CSOMAG - TÁMOGATÓI PROGRAM #mindengyermekegyenlő

Napi

Ne keverd össze a kötődést a barátsággal. A barátság mulandó, eltűnik, a kötődés viszont a lelkedet köti a másikéhoz. Ezért szeretnél minél több időt tölteni vele, mert érzed, hogy többé tesz, erősít, feltölt. Többnek érzed magad már attól is, hogy ott van az életedben. Onnantól meg nincs...

- Oravecz Nóra -

A legjobb baba ajándék!