babamamatudakozo.hu - kezdőlap kattints a részletekért babamamatudakozo.hu - regisztráció

Terhességi hét: 28.

2025-01-01

Szia! Belépsz vagy Regisztrálsz?

Szia Anya! Most már több mint 37 centi vagyok, és akár 1100–1200 grammot is nyomhatok – pont akkora vagyok, mint egy nagy padlizsán. Képzeld, hivatalosan is a harmadik trimeszterben vagyunk, és ez nagyon izgalmas! Én már teljesen hozzászoktam a kuckómhoz, de egyre kevesebb a hely – néha már alig férek el, főleg, ha nyújtózkodom! 

 

 

28. hét - Baba

 

A napjaim most már sokkal strukturáltabbak. Kialakult a saját alvás-ébrenlét ritmusom, és igen, néha pont akkor vagyok aktív, amikor te pihennél – ne haragudj érte! Én csak szeretnék egy kis figyelmet, mozgolódással, rugdosással jelezni, hogy itt vagyok és jól vagyok. A REM-alvásomnak köszönhetően már álmodhatok is – talán rólad, talán a hangodról.

 

A látásom is fejlődik. Ha a hasadra világítasz egy lámpával, lehet, hogy elfordulok vagy reagálok a fényre. Az ízlelésen keresztül is kapcsolatban vagyunk: ha valami édeset eszel, én is érzem a magzatvíz ízén keresztül. A bőröm alatt egyre több zsírszövet halmozódik fel, így már nem vagyok olyan vékony és áttetsző, mint korábban – kezd formát ölteni az igazi babatestem!

 

Tudod, most már reagálok az érzelmeidre is. Ha te boldog vagy, én is nyugodt vagyok. Ha stresszes vagy, én is nyugtalan leszek. Szóval, kérlek, vigyázz magadra – mert akkor rám is vigyázol.

 

Biológiai háttér

 

A magzat eléri a 37–38 cm hosszúságot, súlya 1100–1200 gramm körül alakul. A tüdőben a surfactant termelése fokozódik, az agy barázdáltsága és az ideghálózat sűrűsége rohamosan nő. Az érzékszervek jól működnek: a hallás kifinomult, a látás reagál a fényre, az ízérzékelés aktív. A magzat bőre egyre simább a zsírszövetek növekedése miatt. A szemek nyitva vannak, és pislogásra is képes.

 

Tipp a hétre

 

Ha stresszes vagy, próbálj meg naponta néhány percet relaxációval tölteni – a mély légzés, egy kis zene, vagy csak a pocakod simogatása nekem is jót tesz. Én érzem a nyugalmadat, és már most tanulom tőled, hogyan lehet biztonságban lenni.

 

28. hét – Mama

 

Mostantól hivatalosan is beléptél a harmadik trimeszterbe – ez a várandósság utolsó szakasza, és a cél már jól látható a horizonton. A tested folyamatosan változik: a hasad egyre nagyobb, a méhed már jócskán a köldök fölé emelkedett, és a baba mozgása még intenzívebbé válik.

 

A harmadik trimeszter gyakran új tünetekkel is járhat: visszatérhet a fáradékonyság, nehezebb lehet az alvás, gyakoribb lehet a légszomj vagy a lábak vizesedése. A székrekedés, a gyomorégés vagy a lábikragörcsök is jellemzőek lehetnek, főként éjszaka. Figyelj oda a pihenésre, a rendszeres mozgásra, és ne sajnáld magadtól azokat a kényelmi eszközöket – kismamapárna, kompressziós harisnya – amelyek könnyebbé teszik a mindennapokat.

 

Mostantól gyakrabban fogsz találkozni a védőnővel vagy az orvosoddal – kéthetente vagy akár hetente is. A vérnyomás, testsúly, méhmagasság és szívhang-ellenőrzés rendszeres része lesz az életednek. Érdemes bejelentkezni a következő nagy ultrahangra (30–32. hét körül), és elkezdeni a szülésfelkészítő tanfolyamokat is.

 

Ha még nem döntöttél a szülés helyszínéről, kórházról, szülésznőről vagy dúláról, akkor most itt az ideje ennek is utánajárni. Magánrendelésen akár személyes konzultációt is kérhetsz a választott kísérőkkel, hogy megismerjétek egymást.

 

Tipp a hétre

 

Figyeld meg, mikor aktív a babád – a rendszeres mozgás nagyon jó jel. Ha úgy érzed, kevesebbet mozog a megszokottnál, feküdj le egy csendes helyre, igyál egy kis gyümölcslevet, és próbáld újra megfigyelni. Ha továbbra is kevesebb mozgást tapasztalsz, konzultálj az orvosoddal.

 

Ajánlott teendők:

  • Kezdd el írni a szülési tervedet! Gondold át, hol és kivel szeretnél szülni, milyen módszereket szeretnél kipróbálni a fájdalomcsillapításra, kikkel szeretnél a szülőszobán lenni (apa, dúla, szülésznő). Ha van választott orvosod vagy szülésznőd, beszéljétek át most először.
  • Készülj a szoptatásra – ha eddig még nem tetted, kezdhetsz informálódni. Nézz utána online tanfolyamoknak, kérdezd meg a védőnődet, van-e helyi lehetőség. Ha volt mellműtéted vagy bármilyen kérdésed a szoptatással kapcsolatban, ezt most jelezd a szülészorvosnak.
  • Rendezd el a GYES/GYED/CSED ügyeket – ha munkaviszonyban vagy, egyeztess a munkáltatóddal, védett státuszban vagy-e, mikor mész szülési szabadságra, hogyan történik a táppénz igénylés, stb. Most érdemes tájékozódni az adminisztrációról.
  • Figyelj a testtartásodra – a hasad növekedésével a gerinced is egyre nagyobb terhelésnek van kitéve. Ha ülőmunkát végzel, használj deréktámaszt. Próbáld ki a labdán ülés vagy a rendszeres kismamatorna hatását a hátfájás csökkentésére.
  • Kezdj el készülni a baba érkezésére – kis ruhák, pelenkázási eszközök, kókuszmatrac, pihenőszék, babakocsi: most még kényelmesebb beszerezni, mint a harmadik trimeszter végén.

 

🔬 Vizsgálatok és gondozás 

 

Kötelező laborvizsgálatok:  teljes vérkép – vérszegénység, gyulladás jelei, vércukorszint, éhgyomri glükóz vagy 75 g OGTT, ha eddig kimaradt, máj- és vesefunkciók, vizeletvizsgálat – fehérje, cukor, fertőzés kizárása. A vasraktárak ellenőrzése, húgyúti fertőzés kizárása.

Ellenanyagszűrés (Rh-negatív anyáknál): 
Ha Rh-negatív a vércsoportod, az orvos újabb ellenanyagszűrést rendel el. Ha nincs ellenanyag, 28 hetesen Anti-D immunglobulin injekció adása javasolt, hogy megakadályozza az esetleges érzékenyítést.

Hepatitis B és szifilisz szűrés ismétlése: A szülést megelőzően az anyai fertőzések kizárása fontos – néhány helyen ezt már a harmadik trimeszter kezdetén elvégzik. Egyes helyeken újra ellenőrzik, ha már korábban megtörtént a vizsgálat.

 

CTG-vizsgálat (első alkalom lehet): Bár sok helyen csak a 36. héttől javasolt, néhány intézmény már most, a harmadik trimeszter kezdetén megkezdi a magzati szívhang és méhösszehúzódások regisztrálását, különösen, ha bármilyen panasz van.

 

Magánrendelésen elérhető vizsgálatok

  • Magzati biometria ultrahang: baba méretei, becsült súly, magzatvíz mennyisége
  • Méhnyak hosszának mérése (ha fenyegető koraszülés gyanúja áll fenn)
  • Áramlásvizsgálat (Doppler): méhlepény és köldökzsinór vérkeringésének vizsgálata
  • 3D/4D élményultrahang (ha szeretnétek még egy kis emléket)

 

Ajánlott kiegészítők: Vas (különösen, ha vérszegénység jelei vannak), folsav, Magnézium (ha korábban görcsöket tapasztaltál), D-vitamin, Omega-3 zsírsavak (segítik az agy és retina fejlődését), Probiotikum (ha az orvos javasolja).

 

📌 Fontos megjegyzés: A információk kizárólag tájékoztató és edukációs célt szolgálnak, nem helyettesítik a személyre szabott orvosi tanácsadást, diagnózist vagy kezelést. Minden esetben javasolt szülész-nőgyógyásszal, háziorvossal vagy védőnővel konzultálni az egyéni egészségi állapot alapján. Az ismertetett vizsgálatok közül több opcionális lehet, vagy csak bizonyos esetekben indokolt – különösen, ha már korábban elvégezték őket. Ezek ismétlése kizárólag orvosi javaslat alapján történjen. A leírtak nem minősülnek sem diagnózisnak, sem terápiás javaslatnak, és nem tekinthetők hivatalos egészségügyi ellátásnak. A tartalmak alapján meghozott egyéni döntések következményeiért – beleértve az egészségügyi kockázatokat vagy esetleges elmulasztott kezeléseket nem vállalunk felelősséget.

Ajánló

Mik is azok az egészséges ételek?
Növény ... kutya ... gyerek
A babám is túlsúlyos lesz?

GYORSKERESŐ

mom ON board

1

babamama CSOMAG #mindengyermekegyenlő

2

babamama CSOMAG - TÁMOGATÓI PROGRAM #mindengyermekegyenlő

Napi

Az bukkan fel az életedben, akire elég érett vagy, aki most a legtöbbet tud segíteni neked, és akinek te is a legtöbbet tudsz adni, akivel a leginkább passzoltok egymáshoz. Adok-kapok kapcsolat az egész, de mégis van valami olyan mélysége, hogy akár az egész életedet végigkövetheti.

- Oravecz Nóra -

A legjobb baba ajándék!